Zamki do drzwi wewnętrzne i zamki do drzwi wejściowych – różnice

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi dostępnymi środkami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed włamywaczami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle wytrzymały by maksymalnie utrudnić lub uniemożliwić nieproszonym gościom wtargnięcie do naszego mieszkania. By ten spełnił swoje zadanie, musi być wykonany z materiałów najwyższej jakości i mieć właściwą konstrukcję. Jak zatem wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych założonych wewnątrz domu?

O zamkach do drzwi wejściowych

Ze względu na bezpieczeństwo w drzwiach wejściowych należy zamontować 2 zamki. Do drzwi zewnętrznych przeznaczone są głównie zamki wpuszczane, gwarantujące doskonałą ochronę jednocześnie zachowując walory wizualne drzwi. Ponadto na drzwiach wejściowych powinien znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno kolejny zamek wpuszczany, jak i model montowany na skrzydle. W trosce o naszą wygodę, możemy ponadto użyć wkładek bębenkowych obsługiwanych kluczem master key, otwierającym kilka zamków.

Zamki drzwiowe wewnętrzne

Niższe wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków do drzwi wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do szafek, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Główne zadanie tego typu zamków do drzwi to zapobieganie przypadkowemu otwarciu i zapewnienie prywatności. Przy ich kupnie warto więc kierować się przede wszystkim ich wyglądem (powinien być spójny z wystrojem pomieszczenia), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, umożliwiającą wykonanie napraw we własnym zakresie.