Przetwory ekologiczne muszą mieć odpowiednie certyfikaty

Zdrową żywność ekologiczną kupisz na artmankiszonki.pl/pl/c/Zywnosc-ekologiczna/15.

Od szybkiego rozwoju branży spożywczej, który rozpoczął się na początku zeszłego wieku, wyroby jedzone przez nas na co dzień zaczęto coraz częściej wypełniać licznymi substancjami przedłużającymi ich świeżość. Jednak razem z dojrzewającą świadomością nabywców odnośnie tego, co spożywają i jakie może to mieć oddziaływanie na ich zdrowie, ostatnimi czasy coraz częściej szukają oni produktów wytworzonych z żywności ekologicznej.

Eko żywność – rośliny hodowane z zachowaniem najważniejszych norm rolnictwa ekologicznego

By konkretny produkt trafiający na półki sklepowe w naszym kraju mógł mienić się „ekologicznym”, musi sprostać kilku wytycznym. Żywność eko oraz przetwory z niej wytworzone muszą zdobyć odpowiednie certyfikaty wydawane przez wskazane do tego instytuty. Kluczowym jednakże atrybutem spożywczych artykułów eko jest to, iż użyte do ich przygotowania warzywa oraz owoce hodowano z zachowaniem najważniejszych norm rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie używali syntetycznych nawozów ani środków protekcji roślin, które mogłyby mieć niekorzystny oddziaływanie nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które też są zagrożeniem dla środowiska. Niektóre wszak nawozy wywołują zakwaszenie gleby lub zanieczyszczają wody gruntowe, a opryski upraw chemicznymi pestycydami często powodują np. obumieranie pożytecznych owadów. Z kolei na skutek ekologicznej uprawy rośliny cechują się wielokrotnie niższą zawartością azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, że mniej tych niepożądanych substancji przeniknie do ciała ich konsumentów.

Co powinno być umieszczone na etykiecie eko żywności

Przetwory eko podlegają ciągłemu nadzorowi w każdej fazie produkcji, w tym również w trakcie składowania oraz przewozu. Co ważne, jeśli przetwór spełnia kryteria, jego producent prócz rutynowych informacji między innymi o wadze netto, kraju pochodzenia ingredientów, temperaturze składowania, terminie trwałości czy kaloryczności, musi także obligatoryjnie podać numer identyfikacyjny organu kontrolnego dany produkt i zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, czyli kształt liścia ułożony z białych gwiazdek. Wypatrując ekologicznych przetworów wypada więc czytać uważnie etykiety produktów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy na stronie opublikowana jest informacja o zdobytych certyfikatach.

Kontakt:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]