Płyn do kominków – ekologiczne i bezpieczne paliwo

Zdecydowałeś się na zakup biokominka, ale chcesz wiedzieć czym jest biopaliwo i czy można nim ogrzać pomieszczenia? W tym wpisie postaramy się przybliżyć Ci istotne informacje, jakie należy znać o działaniu i użytkowaniu płynu do biokominków.

Czym jest płyn do biokominków?

Biopaliwo do kominka to substancja powstająca na bazie alkoholu, w głównej mierze etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który produkowany jest z roślin, dzięki czemu są biodegradowalnym, odnawialnym paliwem, a na dodatek są całkiem bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W toku wypalania się się płynu nie wydziela się dym, a więc żadne substancje smolne nie są wysyłane do atmosfery. Wyzwala się tylko para wodna oraz dwutlenek węgla w bezpiecznej dla ludzi dawce. Jednakże z powodu emisji dwutlenku węgla nie można instalować biokominków w pomieszczeniach, w których jest zamknięty obieg powietrza bądź niedostateczna jego cyrkulacja. Wybierając płyn do kominków koniecznie sprawdźmy, czy jest zatwierdzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, iż produkt jest bezpieczny. Na pojemniku biopaliwa powinny znajdować się informacje o jego składzie, dlatego jeśli producent nie ujawnia owych danych, a przy tym nie widzimy wspomnianego wcześniej certyfikatu, wybierzmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się wyższą jakością, ponieważ na ich cenę składają się wydatki poniesione przez producenta na lata testów i ulepszania biopaliwa. Po czym jeszcze poznać płyn do biokominka niskiej jakości? W toku jego spalania będzie wydzielał się przykry zapach, pojawi się dym lub na obudowie biokominka osiądzie sadza.

Jak długo płonie biopaliwo do kominka?

Płyn do kominków spala się bezwonnie, jakkolwiek istnieje wiele dodatków aromatyzujących, które można do niego dolać, aby emitowane podczas jego wypalania ciepło rozniosło po mieszkaniu także wybrany przez nas zapach. Na ile godzin wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa pali się od 3 do 6 godzin, ale prędkość spalania jest zależna przede wszystkim od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w poszczególnych modelach można korygować. Płyn do kominków najczęściej można zamówić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeśli zdecydujemy się na duży biokominek, którego nadrzędnym zadaniem ma być ogrzanie wnętrza, będziemy musieli zaopatrzyć się w większe ilości płynu. Jeśli natomiast biokominek ma służyć jako dekoracja i stosujemy go rzadko, odpowiedniej wybrać opakowania o małej objętości. Pamiętajmy, że paliwo do biokominka to produkt łatwopalny, wobec tego najlepiej posiadać w mieszkania tylko taką ilość jaka jest konieczna do bieżącego wykorzystania.