Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Potrzebujesz łańcuchów na koła? Sprawdź https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak jednak typy łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w autach osobowych, dostawczych, ciężarowych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi, przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Rozmaite są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają najczęściej stali tytanowej lub manganowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem znacznego stresu. By się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy unikać buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i poruszania się po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Kontakt:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]