Kantary – rodzaje i rozmiary

Szukasz kantara dla konia? Wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar jest powszechnie używaną częścią uprzęży dla konia. Przypomina uzdę, bowiem wyłączną różnicą między nimi jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jeden z kluczowych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Dlatego musi on być dobrany do zarysu i wielkości głowy konia, jak również nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem znaleźć najlepszy kantar? Na jakie jego atrybuty warto zwrócić szczególną uwagę?

Co odpowiedniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może podszywany?

W sklepach odnajdziemy rozmaite warianty kantarów: sznurkowe, taśmowe, podszywane i skórzane. Te pierwsze, zwane również halterami, są rekomendowane z uwagi na ogromną kontrolę, którą jeździec za ich pomocą sprawuje nad koniem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej wygodny jest jednakże kantar skórzany albo taśmowy. Znacznie większą wygodę przynoszą kantary podszywane – na przykład prawdziwym bądź syntetycznym futerkiem, które da się zdjąć celem umycia. Taki kantar znakomicie chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas tresury albo spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są produkowane

Kantary wytwarzane są w paru rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać właściciele pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) został natomiast opracowany z myślą o kucach (np. connemara) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie między innymi dla koni wielkopolskich, fryzyjskich, półkrwi arabskiej oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie czy shire).

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]