Dom bez pyłów zawieszonych i drobnoustrojów – o oczyszczaczach powietrza

Kwestia pyłu zawieszonego w powietrzu zagościła już w świadomości zwykłego Polaka i rzadko bywa bagatelizowana. Obywatela naszego kraju zauważyli, że czystość powietrza, którym codziennie oddychamy, ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Aczkolwiek póki nie zostaną zastosowane systemowe rozwiązania, każdy może samodzielnie zadbać o swoje samopoczucie, np. poprzez zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowinka na rodzimym rynku

Im bardziej zindustrializowany rejon, tym większe jest zagrożenie występowania znacznego stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Na rozwój licznych schorzeń układu oddechowego podatni są głównie rezydenci metropolii oraz terenów w sąsiedztwie fabryk wypuszczających do atmosfery obfite ilości pyłów zawieszonych. Cykliczne używanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczące zmniejszenie negatywnego oddziaływania pyłów na zdrowie. I nie jest to w tej chwili coś nowego na krajowym rynku – oczyszczacze powietrza wielu uznanych producentów, jak przykładowo GREE, Blueair czy Webber, od lat obecne są w ofercie wielu sklepów. Co ważne, poza wyłapywaniem z powietrza pyłów, nierzadko posiadają one także inne pożyteczne funkcje.

Oczyszczacze powietrza usuwają nie tylko pyły oraz bakterie

Oczyszczacze powietrza sprzedawane są w rozmaitych rozmiarach, dlatego łatwo dostaniemy sprzęt właściwe do określonej kubatury wnętrza. Są to urządzenia stosunkowo nieduże, toteż swobodnie można przenieść je między pokojami. Prócz eliminowania z powietrza pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, zatrzymują one dodatkowo grzyby oraz zarazki, które mogą powodować rozmaite reakcje uczuleniowe bądź choroby, a także groźny formaldehyd. Dużo oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje oraz nawilża powietrze, co tworzy w domu rześką atmosferę, a jednocześnie zapewnia mocniejszy sen. Część oczyszczaczy ma też czujniki wykrywające wysokie stężenie CO2. Zakup oczyszczacza powietrza poleca się przede wszystkim alergikom.