Co to jest mesz dla koni i z czego się go przygotowuje?

Sprawdź, gdzie kupić mesz dla koni.

Mesz to karma o wysokiej wartości odżywczej, która może być dawana wszystkim koniom niezależnie od ich codziennego stopnia aktywności i trybu życia. Co kluczowe, mesz łatwo się trawi i dostarcza ustrojowi zwierzęcia składniki odżywcze, których rolą jest między innymi uregulowanie procesu trawienia i osłona układu trawiennego.

Czy mesz można zrobić na własną rękę?

Przygotowanie meszu samemu jest zadaniem raczej czasochłonnym, natomiast nie jest to zbyt skomplikowane, a składniki do jego wykonania są w większości znanych sklepów. Bazą każdego meszu są siemię lniane, otręby pszenne oraz owies. W części receptur na mesz pojawia się sól, ale lepiej dostarczyć ja zwierzęciu w jako lizawkę, która przyniesie mu więcej uciechy. Oprócz wymienionych powyżej składników do meszu można wrzucić wiele frykasów lubianych przez konie, takie jak kawałki jabłek, miód, płatki kukurydziane, koper włoski lub rozmaryn. W sieci można odszukać masę najrozmaitszych przepisów na mesz dla konia, od niezmiernie prostych do takich z ogromnym wykazem składników. Zalecamy sprawdzić parę z nich, by przekonać się, który przypadnie do smaku naszemu zwierzęciu.

Jak często dawać koniom mesz?

Warto wspomnieć, iż poleca się dawać mesz zdrowym zwierzętom średnio dwa razy w tygodniu, natomiast koniom chorym na kolki, wrzody i pozostałe problemy trawienne, weterynarze polecają taki posiłek częściej, także codziennie. Nadzwyczaj ważne jest, żeby mesz serwować koniom na ciepło. Dlaczego? Główny komponent meszu, to jest siemię lniane, po ugotowaniu produkuje żel, który później pokrywa układ trawienny zwierzęca, dzięki czemu koi podrażnienia i stany zapalne. Z uwagi na to, że samodzielne przygotowanie meszu pochłania na ogół 3-4 godziny, w sklepach można kupić gotowe mieszanki, które po zalaniu ciepłą wodą można po kilku minutach podawać koniom.

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]