Ile razy widzieliśmy już ten obrazek – radośni ludzie z filiżanką ciepłej herbaty w ręku ogrzewają się przy płomieniach kominka. Zwykle jesienią i zimą mieszkańcy bloków zazdroszczą możliwości zamontowania kominka osobom, które mają własny dom jednorodzinny. Prawdą jest, iż standardowego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, ale możemy postawić w nim biokominek!
Eko kominek – jego największe walory i jego charakterystyka
Eko kominek, znany również jako biokominek, charakteryzuje się tym, że zamontujemy go w dowolnym mieszkaniu. Nie potrzebuje on stworzenia komina wentylacyjnego, istotne jest natomiast, żeby przestrzeń w którym będzie postawiony eko kominek wyróżniała się bardzo dobrą rotację powietrza. Nie wolno montować go w pomieszczeniach całkowicie szczelnych. Ogromnym walorem biokominka jest jego nieskomplikowana budowa (to wszak tylko obudowa i palenisko) oraz stosunkowa lekkość. Zazwyczaj wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, ale można zakupić także modele z obudową ze szkła lub kamienną. Niektóre eko kominki są wolnostojące, co pozwala na ich dowolne przesuwanie, np. wtedy kiedy zapragniemy zmienić aranżację mieszkania. W kilku minionych latach zapotrzebowanie na biokominki tak szeroko rozwinęło te produkty, iż obecnie nietrudno znaleźć jakiś jego model do dowolnego stylu mieszkania. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy modele biokominków wiszących, wolnostojących lub narożnych. Są warianty biokominków bez szyby lub z szybą, jak również biokominki zewnętrzne, przeznaczone do ustawiania na balkonie, w altanach, na werandzie, tarasie lub w ogrodzie, które można wykorzystać także jako ozdobę ogródka hotelu albo restauracji.
Biokominek – ogrzewanie bez popiołu oraz dymu
W biokominkach nie pali się ani węglem ani drewnem, dlatego nie produkuje on dymu. W procesie wypalania się bioetanolu, który jest biopaliwem, tworzy się wyłącznie para wodna oraz dwutlenek węgla (stąd przytoczony wcześniej warunek zapewnienia poprawnego obiegu powietrza w pomieszczeniu). Charakterystyczną cechą paliwa ciekłego jest także to, że po skończeniu cyklu ogrzewania nie czyścić paleniska z popiołu ani z sadzy. Zanieczyszczenia nie osiadają tym samym na sprzętach domowych bądź meblach, gdyż biopaliwo wypala się praktycznie w całości. Biokominki są nie są destrukcyjny dla środowiska – wypalanie bioetanolu nie generuje żadnych związków toksycznych dla środowiska. Minusem dla niektórych jest to, że eko kominki wytwarzają mniej ciepła niż klasyczne paleniska, jednakże ich atuty, w głównej mierze opcja korzystania z nich w mieszkaniu oraz spore walory aranżacyjne, dominują.