Zabiegi cross-linking i Topoguided – o leczeniu stożka rogówki

Zobacz więcej szczegółów o leczeniu stożka rogówki Kraków na voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.

Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to przypadłość, która bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia i może powodować inne schorzenia oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych eksperci potrafią jednak poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki daje o sobie znać już w 30. roku życia

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który mocno koncentruje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i posiada dużo nocyceptorów, jest jednakże słabo ukrwiona. Mniej więcej w 30. roku życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w centralnej części. Dzieje się tak w następstwie nadwątlenia tkanki, która, wedle niektórych teorii, staje się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie świetlne. Chorzy uskarżają się też na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje również podwójne widzenie. Stożek rogówki nieraz współistnieje z pozostałymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Na szczęście dzisiaj skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. We wczesnej fazie choroba jest niwelowana przy użyciu soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, później natomiast potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – rozmaite zabiegi

Korekta stożka rogówki może być wykonywana za pomocą rozmaitych zabiegów medycznych. Obecnie najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Świetne rezultaty zapewniają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie miopii albo astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po po odpowiednim czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem wyeliminuje wadę wzroku.

Kontakt:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]