Masz problemy z układem moczowym? Czas na wizytę u urologa!

Potrzebujesz wiadomości o urologu w Krakowie prywatnie? Dobrze trafiłeś!

Wizyta u urologa wywołuje u wielu pacjentów zakłopotanie. Problemy zdrowotne, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako bardzo intymne, co sprawia, że pacjenci, którzy dostrzegli u siebie alarmujące symptomy choroby, w wielu przypadkach opóźniają o kilka tygodni badanie u urologa. Takie postępowanie jednak może skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowego.

Jakie symptomy są przesłanką do badania przez urologa?

Urologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne chociażby za usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu protein, czy produkcję hormonów. Na problemy z układem moczowym może wskazywać sporo różnych objawów, które nagminnie są lekceważone przez chorych w nadziei, że same znikną. Na które wobec tego symptomy trzeba zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do natychmiastowego zapisania się na badanie urologiczne? Są to w szczególności jakiekolwiek zmiany powiązane z moczem, czyli zauważenie w nim krwi albo ropy, jego spienienie bądź ciemniejsze zabarwienie, ale także przerywany strumień moczu, pieczenie albo ból przy jego wydalaniu, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy są też mniej ewidentne, np. obrzęk stóp, ból w okolicy podbrzusza lub pleców oraz nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, dlatego mężczyźni powinni umówić się do niego kiedy mają problemy z utrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu) czy gdy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Wypada przy okazji zauważyć, że panowie po ukończeniu 40 roku życia powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci przychodzą do gabinetu lekarza urologii?

Pacjenci przeważnie zgłaszają się do poradni urologa w celu wykonania cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego organu), konsultacji dotyczącej wazektomii, jak również leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra czy też stulejki. Lekarze urolodzy codziennie wykonują także sporo trudnych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Kontakt:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]