Likwidacja blizn rogówkowych – co warto o tym wiedzieć?

Na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/ odnajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o usuwaniu blizn na rogówce.

Oko jest wrażliwą częścią ciała i w licznych sytuacjach można je uszkodzić. W rezultacie różnych chorób i urazów na powierzchni rogówki nierzadko tworzą się blizny, które w mniej lub bardziej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem usunąć, wykorzystując laserowej korekty wzroku.

Symptomy sygnalizujące pojawienie się blizn rogówkowych

Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą warstwą oka, która je zabezpiecza, a w tym samym czasie kontroluje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do głębszych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona oraz niesłychanie elastyczna i choć najczęściej niewielkie jej otarcia wygajają się samoistnie, nieraz pojawiają się zbliznowacenia, m.in. na skutek naszego niedbalstwa. Co może być przyczyną powstawania blizn rogówki? Mogą być one najczęściej skutkiem przeróżnych chorób (przykładowo półpaśca), urazów mechanicznych np. oparzenia, skaleczenia czy zadrapania bądź dostania się do oka ciała obcego. Ale blizny rogówkowe mogą wytworzyć się także w efekcie nieuważnego nakładania soczewek kontaktowych. Prócz wyczuwalnego pogorszenia się wzroku, o występowaniu blizn rogówkowych wskazuje kilka innych objawów, takich jak m.in. nieustanne łzawienie, nabrzmiewanie powiek i uczucie drapania gałki ocznej, toteż jeżeli ich doświadczasz polecamy czym prędzej zapisać się na wizytę u okulisty. W trakcie wieloaspektowego badania ustali on wielkość, umiejscowienie i głębokość blizn, jak również doradzi w zakresie metodzie ich leczenia.

Likwidacja blizn rogówkowych – prosty zabieg z wykorzystaniem wiązki lasera ekscymerowego

Najbardziej rozpowszechnioną obecnie metodą eliminowania blizn rogówkowych jest PTK – zabieg przeprowadzany w sporej liczbie klinik, zajmujących się laserową korektą wad wzroku. Metoda PTK pozwala na usunięcie nie tylko blizn z centralnego, ale i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK wykorzystuje się również podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się poprzez odparowanie za pomocą wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnego znieczulenia, wystarczy miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni należy nie przemęczać oka, słuchać się dokładnie zaleceń lekarza i cyklicznie pojawiać się na kontroli w wyznaczonym czasie.

Kontakt:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]