Implanty zębów to najlepsza metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu. Zdają egzamin zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i braku pojedynczych zębów. Ich najważniejszymi zaletami są względnie nieskomplikowania pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant zębowy, a tak naprawdę jego ceramiczna korona, wygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Przed ich założeniem nie ma potrzeby szlifowania sąsiednich zębów, jest to zatem mniej uciążliwe dla pacjenta niż założenie pełnej protezy lub mostu. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ów proces i jakie kroki należy przed nim podjąć.
Implanty zębów – fazy terapii
Zabieg wszczepienia implantów zębów zaczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Równie istotne jest także odpowiednie nastawienie i opanowanie nerwów. Następnie stomatolog dokonuje nacięcia dziąsła. Umożliwia to odsłonięcie tkanki kostnej i przygotowanie w niej miejsca na implant. W tym celu stosuje się techniki piezochirurgii oraz specjalnie dobrane wiertła. To najtrudniejszy etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wyczucia i praktyki. Dokładność konieczna jest także przy umieszczeniu implantu zęba w łożu. Kiedy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarz musi jedynie zaszyć dziąsło pacjenta.
Implanty zębowe a strach przed odczuciem bólu
Proces zakładania implantu zębowego rodzi u wielu pacjentów obawy związane z możliwym intensywnym bólem odczuwanym w trakcie zabiegu i kilka dni po nim. Na szczęście lęk ten jest zupełnie bezzasadny. Współczesna implantologia dysponuje niezwykle efektywnymi środkami przeciwbólowymi, zapewniającymi pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo wrażliwi na odczuwanie bólu mogą ponadto poprosić o płytkie znieczulenie ogólne, które całkiem wyeliminuje problem strachu przed chirurgiem-stomatologiem.