Co warto wiedzieć o ortokorekcji? Podstawowe informacje

Kliknij tu jeżeli jesteś zainteresowany ortokorekcją.

Czy zakładanie szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności jest koniecznością? Okazuje się, że przy niedużej wadzie wzroku okulary mogą okazać się niepotrzebne, jeśli zdecydujemy się na ortokorekcję.

Ortokorekcja – korekcja krótkowzroczności w trakcie snu

Wady wzroku jak astygmatyzm oraz krótkowzroczność są problematyczne i są w stanie zdecydowanie obniżyć jakość życia. Da się je usunąć z pomocą lasera, aczkolwiek mnóstwo osób rezygnuje z takiego zabiegu z powodu braku pieniędzy lub po prostu z obawy przed laserem. Nie oznacza to jednak, iż są one na zawsze skazane na zakładanie okularów i obserwowanie sukcesywnego pogłębiania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i wstrzymać jej rozwój przy użyciu ortokorekcji – nieinwazyjnej, bezpiecznej, a – przede wszystkim – efektywnej procedury, która polega na modelowaniu krzywizny rogówki podczas snu. Jak to możliwe? Gdy osoba, która nałożyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne oddziałują na nabłonek rogówki, modelując jej kształt poprzez właściwe jej spłaszczenie w następstwie czego niwelują przyczynę krótkowzroczności. Działanie szkieł ortokorekcyjnych jest dostrzegalne nieraz już na następny dzień po ich pierwszym założeniu. Trzeba jednak podkreślić, że rezultat nie jest trwały jak po laserowej korekty wzroku. Efekt podtrzymuje się wyłącznie przy codziennym noszeniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, naturalnie, rygorystycznym stosowaniu się do porad lekarza prowadzącego, ponieważ inaczej mogą wystąpić powikłania. Modelowanie kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest pod każdym względem odwracalne – po zaprzestaniu noszenia ortosoczewek rogówka powraca samoistnie do swego poprzedniego kształtu.

Czy najmłodsi mogą poddać się ortokorekcji?

Krótkowzroczność to choroba, której doświadczają ludzie w każdym wieku, również kilkulatkowie. Dobrą wiadomością jest więc to, że soczewki ortokorekcyjne mogą zakładać dzieci, które ukończyły 7 rok życia, dzięki czemu w ciągu dnia mogą radować się pełną aktywnością, zupełnie jak ich przyjaciele ze zdrowym wzrokiem. Wypada jednakże wiedzieć, iż ortokorekcja jest niewskazana przy krótkowzroczności głębszej niż -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego człowieka jest inny, dlatego soczewki stosowane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po przygotowaniu topografii rogówki oraz skrupulatnym zbadaniu jego wzroku. Istnieje kilka przeciwwskazań do ortokorekcji, to m.in. stożek rogówki czy zapalenie gałki ocznej.

Kontakt:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]