Biopsja fuzyjna prostaty – nowoczesna, precyzyjna metoda

Szukasz szczegółowych wiadomości dotyczących biopsji prostaty? Wejdź na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/

Gruczoł sterczowy, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina wymiarami i formą włoski orzech. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkowanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą zaczynają się u panów wraz z wiekiem, toteż tak istotna jest jej regularna kontrola. Daje to możliwość ujawnienia przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego zauważenia niepokojących zmian rakowych. Trzeba zaznaczyć, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego możliwego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Mężczyźni po 45 roku życia powinni cyklicznie odwiedzać urologa, w szczególności jeżeli spostrzegli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, trudności z erekcją oraz ejakulacją, a także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednak mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja gruczołu krokowego – co warto o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki wykorzystaniu symultanicznie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym najczęściej około pół godziny. Oprócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, zatem cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. W następnej kolejności patomorfolog analizuje uzyskane wycinki gruczołu i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi uczulenie na niektóre leki, wszczepione zastawki serca czy mała krzepliwość krwi. Dlatego też przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Kontakt:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]