Są niezbędne jeśli zamierzamy sprawdzić, czy ktoś jest wstanie podjąć pracę jako operator wózka tudzież innej maszyny. Choć część kandydatów się ich boi, jeśli nie dręczą nas zaburzenia psychiatryczne, ich zaliczenie nie może przyprawić nam większych kłopotów. Jak więc przebiegają badania operatorów pojazdów? Czego powinniśmy się po nich spodziewać?
Badania operatorów – kwestionariusz
W pierwszej części testu potencjalny operator uzupełnia stworzony przez specjalistę kwestionariusz. Powinien w nim odpowiedzieć na pytania związane z zachowaniem w rozmaitych, zwłaszcza problematycznych sytuacjach. Po przeczytaniu formularza kandydatastarającego się o uprawnienia, psycholog będzie mógł określić, jak sprawnie radzi sobie ze stresem oraz przetestować jego sprawność intelektualną lub zdolności interpersonalne. Treść ankiety zależy od profesji starającego się o uprawnienia. Ta część badania operatorów często powoduje ogromny stres, jednak jej zaliczenie rzadko okazuje się trudne.
Kolejna część badania operatorów
Kolejna część badania operatorów odbywa się z użyciem specjalnie skonstruowanych aparatów. Poszczególne zadania badają takie umiejętności jak czas reagowania oraz podejmowanie wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Powinniśmy wiedzieć, że w skrajnych sytuacjach ten etap testów może nie być przeprowadzony. Tak się stanie, jeśli kandydat w wywiadzie przyzna się do złego nastroju albo test udowodni, że przed odwiedzeniem poradni wypił napój wyskokowy. Zaplanowane działanie może być wtedy przełożone lub – gdy powodem jest spożycie alkoholu – nawet odwołane.
Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: 608 315 680
E-mail:
[email protected]