Skuteczne filtry powietrza – jak wybrać zależnie od ich przeznaczenia?

Filtr F7 zamówisz na marss.pl

Nie oszukujmy się: stan powietrza w Polsce nie jest najlepszy. Pod tym względem Polska jest na jednej z najdalszych pozycji pośród członków Unii Europejskiej. Codziennie słychać nowe komunikaty o przekroczeniu dozwolonego stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 i dlatego też wciąż poszukiwane są efektywne rozwiązania, pomagające radzić sobie ze wzrastającym zanieczyszczeniem, przede wszystkim w miejscach, w których podtrzymanie czystości powietrza jest niesłychanie ważne (przykładowo w budynkach służby zdrowia).

Filtry mini-pleat o klasie filtracji F7 oraz F9 – do urzędów i domu

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), innymi słowy filtry powietrza wysokiej efektywności, znane i wykorzystywane są od wielu dziesięcioleci. Są obecne m.in. w domowych oczyszczaczach powietrza oraz odkurzaczach. W urządzeniach wentylacyjnych zakładanych w domach, biurach lub urzędach wspaniale zdadzą egzamin uniwersalne filtry dokładne typu mini-pleat, które zależnie od klasy są w stanie przefiltrować pyły PM2.5 (klasa filtracji F7) oraz PM10 (klasa filtracji F9), których cząsteczki tworzą smog. Nie są dla nich problemem również większe zanieczyszczenia, jak sierść zwierząt, pyłki roślin czy spaliny. Poszukując filtrów dokładnych F7 czy F9 powinno się zwrócić uwagę nie tylko na ich skuteczność, ale też na jakość ich produkcji. Te wytwarzane przez polską firmę MARSS Filtry Hepa mają ramę z ocynkowanej stali, która cechuje się ogromną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne (jak wysoka temperatura, wilgoć). Wydajny wkład filtracyjny wyprodukowany z włókna szklanego zabezpieczony jest po stronie wlotu powietrza aluminiową siatką. W filtrach minipleat papier filtrujący ułożony jest w mini plisy i wzmocniony jest klejem poliuretanowym, co powoduje, że filtry te odznaczają się dużą żywotnością. Filtry minipleat dostępne są w wielu wymiarach dostosowanych do wymagań każdego odbiorcy.

Filtry HEPA H13 i H14 – wydajna filtracja w wymagającym środowisku

Do wykorzystania przemysłowego wymagane są jednak filtry o znacznie wyższej przepustowości przepływającego powietrza, którą mogą zagwarantować filtry absolutne HEPA H13 i H14 . Plisy pakietu filtrującego są w nich oddzielone w regularnych odstępach przez separatory z aluminium, a trwała konstrukcja, również wykonana z ocynkowanej stali, jest odporna na wodę i zmiany temperatury, co umożliwia sprawną pracę w ekstremalnych warunkach (aż do 80 stopni Celsjusza). Takie filtry stosowane są tam, gdzie powinno się zachować najwyższe normy sterylności powietrza, m.in. w zakładach produkujących leki.

Fotografia dzięki uprzejmości marss.pl.

Kontakt:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46