Sprawdzenie samochodu przed zakupem – to naprawdę ważne!

Kupno samochodu to istotny wydatek – dla wielu z nas wiąże się zatem z podjęciem poważnych decyzji. Szczególnie wysokim ryzykiem jest kupno pojazdu używanego – uczciwość ich sprzedawców niestety często pozostawia wiele do życzenia, a samochód reklamowany jako bezwypadkowy i w 100% sprawny, posiada „bogatą” historię i sporo defektów. Na nieszczęście nie każdy z nas jest w stanie wypatrzyć ewentualne nieprawidłowości przed realizacją transakcji. Sprawdzanie auta przed kupnem warto zatem zlecić profesjonalistom.

Sprawdzenie auta przed kupnem – ujawnianie wad i usterek

Sprawdzenie aut używanych jest konieczne, aby przekonać się, iż faktyczny stan techniczny pojazdu jest taki, jak deklaruje jego aktualny właściciel. Dobrze będzie, jeśli samochód obejrzy doświadczony, zaufany mechanik, nie mający żadnych związków ze sprzedawcą. W szczególności ważne jest to podczas kupna pojazdu od pośrednika lub z komisu. Niektóre firmy, by zwiększyć sprzedaż, mają skłonność do przemilczenia informacji o różnorodnych uszkodzeniach i usterkach, które mogłyby wpłynąć na obniżenie ceny. Sprawdzenie auta przed kupnem gwarantuje uniknięcie takich błędów i – tym samym – niepotrzebnych wydatków.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – historia pojazdu

Równie znacząca – a niekiedy nawet istotniejsza – jest historia pojazdu. Chodzi tu szczególnie o dane o ewentualnych wypadkachz jego udziałem, przebiegu i rejestracji w kartotekach samochodów skradzionych. Sprawdzenie samochodu pod tym kątem umożliwia tzw. numer VIN (Vehicle Identification Number) i specjalistyczne wyszukiwarki. Używanie ich jest płatne, ale zakłady oferujące inspekcję pojazdów zapewniają też i tę usługę – dzięki niej nie kupimy kradzionego auta i ustrzeżemy się wielu innych kłopotów.