Osuszanie fundamentów to zadanie dla profesjonalnej ekipy

Nawet jeśli obiekt budowlany stoi jest na obszarze, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, istnieje ryzyko, że z czasem mury będzie penetrować woda. Może się to przydarzyć również bez ostrzeżenia w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną albo z powodu podtopienia, a czasami pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo w rezultacie uszkodzonej lub źle wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie ścian – najpierw rozpoznanie przyczyn

Zawilgocenie ścian nie znaczy od razu, iż dom nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności należy rozpocząć od zlokalizowania przyczyn tworzenia się wilgotnych zacieków. W pomieszczeniach takich jak kuchnie, niewietrzone piwnice czy toalety wykwitająca na murach pleśń jest częściej rezultatem skraplania się pary wodnej lub przecieków z uszkodzonego tarasu albo dachu. Takie przypadki wymagają użycia jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia poprawnej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z powłok paroszczelnych bądź poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty i ściany budynków lub gdy doszło do zalania w wyniku powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już rolą ekspertów z obszaru hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania ścian

Eksperci, którzy mają obszerne doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych, zaczynają swoją pracę od diagnozy przyczyn zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Stanowi to bazę do określenia najlepszych metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki nabrzmiewają i odpadają, a na murach wykwitają zacieki, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wilgoci przez mury. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda pnie się wysoko – czasami wręcz na parę metrów. Zdarza się to częstokroć, zwłaszcza w starych budynkach, aczkolwiek można na to zaradzić przywracając hydroizolację poziomą ścian, która powstrzyma podnoszenie się wilgoci ku górze. Kolejnym etapem, oczywiście po właściwym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie fundamentów polega nieraz odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem wykwalifikowanego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zniszczonej izolacji bitumicznej, papy termozgrzewalnej czy mat bentonitowych, a następnie naniesienie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. Częstokroć niezbędne będzie także odtworzenie łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych modułów budynków, jak stropy żelbetowe, ściany żelbetowe i dylatacje.