Kiedy potrzebne są badania wysokościowe?

Badania wysokościowe Bielsko - dalsze informacje o tych usługach

Wielu z nas działania na wysokości kojarzy zwłaszcza z opieką nad kominami lub czyszczeniem szyb w wysokościowcach. Według obowiązujących w naszym kraju regulacji są to zaś wszelkie zadania przeprowadzane na wysokości przekraczającej jeden metr. W przypadku, gdy działania odbywają się co najmniej trzy metry nad ziemią, konieczne jest zaś przejście lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W jakich placówkach są przeprowadzane? Jakie choroby powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – w jakiej placówce?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie otrzymamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – o ile oczywiście wyniki będą odpowiednie – otrzymamy zaświadczenie umożliwiające działania na wysokościach. Bywa jednak, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie ma wiele czasu – wówczas najlepiej zrobimy udając się sami do neurologa, okulisty oraz laryngologa celem przeprowadzenia badań, a następnie przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jednak najrozsądniej umówić się na badania w specjalistycznej poradni.

Jak przebiegają badania wysokościowe?

Badania wysokościowe powinny wykryć choroby, które powodują, iż praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do kluczowych tego typu chorób należą przede wszystkim padaczka i zaburzenia równowagi, wady oczu (a dokładnie – potrzeba noszenia okularów (mimo że możemy to wyeliminować wykorzystując soczewki kontaktowe), jak również zez. Specjalista może też odmówić podpisania orzeczenia, jeżeli chorujemy na nieuregulowaną cukrzycę lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy wykonywać co trzy lata, zaś osoby które ukończyły 50 lat – co dwanaście miesięcy.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]