Zakup samochodu zawsze wiąże się z dużą odpowiedzialnością, zwłaszcza gdy decydujemy się na auto z drugiej ręki. Warto przed wydaniem pokaźnej sumy pieniędzy zdecydować się na sprawdzenie pojazdu, który sobie upatrzyliśmy. Tak postępując unikniemy przykrych niespodzianek.
Jak kupować używane auto? Sprawdzenie pojazdu to podstawa
Miejmy na uwadze, aby nie kierować się jedynie zewnętrznym stanem auta oraz podgrzanymi przez sprzedawcę emocjami. Często niestety zdarza się, że samochód w niezwykle okazyjnej cenie i doskonałym wyglądzie zewnętrznym, ma na koncie poważne wypadki. Nawet najmniejsza stłuczka może zepsuć układ hamulcowy, dlatego zawsze dokładnie sprawdź samochód przed kupnem, najlepiej przy pomocy fachowca. Inny problem pojawia się, gdy auto zostało skradzione i otrzymało fałszywe papiery. Aby uniknąć posądzenia o paserstwo, przed zakupem poproś na komendzie o rejestr samochodów kradzionych i upewnij się, czy nie figuruje tam Twój przyszły pojazd.
Czy sprawdzenie używanego samochodu jest trudne?
Dokładny przegląd warto powierzyć specjaliście, ponieważ sprawdzenie auta przed zakupem to złożony proces. Sami niekoniecznie będziemy w stanie wykryć wszystkie mankamenty pojazdu. Na początku przede wszystkim warto zapoznać się z historią pojazdu na podstawie identyfikacyjnego numeru samochodu (VIN), następnie przejrzeć wszystkie dokumenty okazane przez sprzedawcę (karta pojazdu, dowód rejestracyjny itp.).
Sprawdzenie samochodu przed zakupem – etapy
Specjalista kolejno bada felgi i opony, oceniając ich stan, a także sprawdza całe nadwozie, ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnych uszkodzeń szyb oraz anomalii lakieru. Później przychodzi czas na wnętrze samochodu i silnik, który bywa czyszczony przez sprzedawców, aby zatuszować faktyczne zużycie. Przeprowadzane jest także sprawdzenie podwozia, a nawet kompleksowa diagnostyka elektroniczna.