Czego dowiemy się na szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Pierwszym oficjalnym aktem w Polsce, jaki dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Także obecnie definiuje ona ten termin i omawia, jak należy ich używać. W myśl ustawy dane osobowe to wszystkie informacje, które umożliwiają rozpoznanie konkretnego człowieka bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować można więc nazwisko i imię, datę urodzenia czy adres, ale też tak zwane dane wrażliwe – między innymi wiadomości o możliwych sprawach sądowych, religii oraz chorobach. O ich bezpieczeństwo należy zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, że dzięki internetowi ich pozyskanie oraz wykorzystanie okazuje się banalnie proste.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego typu firmy. Niektóre dysponują wyłącznie danymi ich pracowników, pozostałe zaś mają dostęp również do danych kontrahentów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy mają z nimi styczność powinni ukończyć odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, podczas których dowiedzą się, jak zapewnić im ochronę. Jest to bardzo ważne, ponieważ po zauważeniu nieprawidłowości GIODO ma prawo nałożyć dotkliwe sankcje – po pierwsze finansowe, ale w najcięższych sytuacjach także więzienia.

Kurs z ochrony danych osobowych – na czym polega

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich pracowników zarządzających tego rodzaju danymi – będą to na przykład pracownicy do spraw rekrutacji, sekretariatów lub składnic akt. W jego cenę zaliczają się również materiały dydaktyczne, za pomocą których uczestnicy szybciej przysposobią wiadomości. Po zakończeniu kursu, podczas którego dowiedzą się, jak zapewnić bezpieczeństwo danych, uczestnicy dostają specjalne certyfikaty. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu – zwykle zamykane są tego samego dnia.