Co mają na celu badania operatorów?

Sprawdź, komu zlecić badania operatorów Bielsko.

Kiedy mowa o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą się im poddać. Konieczność ich wykonania taki przepisy nakładają także na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych pojazdów. Dlaczego zachodzi taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są obowiązkowe?

Ustawa dokładnie wskazuje, jakie grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Ponadto, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często zdarzają się wypadki, a większa część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, złym widzeniem czy niedostatecznie szybką reakcją. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i to powoduje, że robienie tego typu badań jest tak istotne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się kierowców i operatorów, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Kontroluje się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie po zmierzchu, a ponadto prędkość reakcji, poziom koncentracji oraz zdolność oceny odległości. Istotna jest też przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby, której dotyczą. Standardowo są to trzy-cztery lata, a w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – jeden-dwa lata.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]