Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Na www.badaniabielsko.pl sprawdzisz, kto oferuje badania psychologiczne Bielsko Biała

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów w myśl przepisów powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat kilka słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są badania na specjalnych maszynach, podczas których badana jest percepcja prędkości, podzielność uwagi zdolność szybkiej reakcji czy widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]