Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Sprawdź, gdzie nabyć szalunki Kraków

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Przeważnie stosuje się je podczas wylewania murów betonowych – wtenczas są one konieczne do tego, by nadać im stosowny kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się również w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na okna, bramy oraz drzwi. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jak mogą znaleźć je inwestorzy.

Typy szalunków

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura utworzona z desek drewnianych albo mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozmontowaniu może zostać użytkowana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – większość inwestorów oraz wykonawców wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wykonane ze sklejki, drewna bądź metalu, a także zestawiać 2 a nawet 3 materiały. Na ogół jednak korzysta się ze sklejki – głównie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję scalają narożniki, głowice ze stali bądź aluminium, łączniki i belki.

Wynajem szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Podmioty często parające się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które świadczą odmienne usługi oraz inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących postawić pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich modułów potrzebnych do złożenia szalunku nie byłby opłacalny . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]