Czy można nauczyć się food pairingu?

Food pairing - uzupełnij swoje wiadomości!

Wprawdzie jesteśmy przyzwyczajeni do sztampowych połączeń smakowych, nie oznacza to, iż łączenie ze sobą produktów, które na pierwszy rzut oka całkiem do siebie nie pasują, nie może przynieść intrygujących i, co ważne, smakowitych wyników. Odkrywamy to coraz częściej. Znaczny wpływ na nasz zmysł smaku miało niewątpliwie możliwość zakupu niedostępnych dotąd w Polsce artykułów spożywczych oraz otworzenie się na obce zwyczaje kulinarne. Dzięki temu chociażby zestawienie egzotycznych sosów owocowych z mięsem raczej już nie dziwi. Ci, którzy zagustowali w takich wyjątkowych fuzjach aromatów częstokroć podejmują swoje próby i na własną rękę szukają jeszcze bardziej nietuzinkowych połączeń. Żeby te jednak dały wyczekiwane wyniki, powinno się przedtem zaopatrzyć się w fachową wiedzę.

Food pairing – odkrywaj nowe smaki

Jeżeli pragniemy, by nasze kulinarne przygody istotnie okazały się źródłem uniesień i umożliwiały odnalezienie nowych smakowych doznań, należy postępować zgodnie z kanonami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są tylko instrukcjami, o których trzeba pamiętać, żeby aromaty łączyły się w harmonijną, choć nietuzinkową całość. Dobrze uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak nazywa się się sztukę łączenia ze sobą smaków, które w powszechnym przeświadczeniu uważane są za kompletnie ze sobą niewspółgrające. Wszystkie reguły food pairingu są jednak gruntownie przeanalizowane i poparte szczegółową wiedzą z dziedziny biochemii, dotyczącą przede wszystkim obecności konkretnych substancji w stosowanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o posiłkach, ale także o napojach (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing. Czy można się tego nauczyć?

Food pairing wymaga instynktu oraz sporej fantazji, aczkolwiek to nie one okazują się najważniejsze. W wyższym stopniu liczy się znajomość ilości konkretnych substancji w ingredientach potraw, a także tego, jak reagują one z innymi związkami. Tym samym dobrą decyzją będzie uczestnictwo w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez zawodowego szefa kuchni – tym bardziej, że podzielenie się elementarną wiedzą trwa nie więcej niż kilkanaście godzin.

Kontakt:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]