Górskie wycieczki przybierają rozmaite postaci. Od krótkich spacerów po prostych trasach w bliskim sąsiedztwie schronisk turystycznych, przez piesze, całodniowe marsze po trasach plasujących się wyżej na skali skomplikowania, aż po zaawansowane trekkingi. Żeby podjąć się trekkingach, potrzebna jest praktyka w przemieszczaniu się po górach (po oznaczonych szlakach, jak i poza nimi), minimum dobra kondycja, jak również biegłość posługiwania się sprzętem turystycznym oraz wspinaczkowym. Aczkolwiek za niejednokrotnie olbrzymi trud zyskujemy możliwość kontaktu z dziką przyrodą i delektowania się przepięknymi widokami.
Poziomy trudności trekkingów
Poziom trudności technicznej jest uzależniony od obszarów, przez które przebiegają trekkingi. Zawodowcy klasyfikują 3 poziomy trudności wypraw w tereny górzyste. W trekkingach pierwszego stopnia wziąć udział mogą te osoby, które wyróżniają się dobrą kondycją, a ich zdrowie nie jest przeszkodą do intensywnego wysiłku. Kolejny stopień trudności wymaga solidnej sprawności oraz minimum podstawowego doświadczenia w górach – chociażby w Tatrach. Ostatni stopień to wycieczki dla jednostek ze świetną sprawnością, znajomością specyfiki wysokich łańcuchów górskich i radzącym sobie z obsługiwaniem sprzętu, a także przyzwyczajonych do niekomfortowych warunków biwakowania w toku wielodniowej wędrówki.
Trekkingi – Karpaty i Himalaje
Trekkingi można prowadzić we wszystkich górach. W naszym kraju pasjonaci tego rodzaju obcowania z naturą najbardziej upodobali sobie trasy tatrzańskie. Jeśli zaś idzie o pozostałe pasma na kontynencie europejskim, ogromnym uznaniem cieszą się graniczące z Azją Ural i Kaukaz, Karpaty Wschodnie, Alpy oraz bałkańskie Góry Przeklęte. Najbardziej doświadczone w trekkingu jednostki mogą z kolei sprawdzić swoje umiejętności w czasie wycieczki w Himalajach, Andach czy Karakorum.
Kontakt:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko
Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail:
[email protected]