turystyka narciarska, skitury

Dla kogo skitury? O terenowej jeździe na nartach

Gros osób wyjeżdżających w góry w okresie zimowym, udaje się tam zazwyczaj wyłącznie po to, żeby oddać się szusowaniu na nartach bądź na desce snowboardowej. Ale nie jest to jedyny rodzaj aktywnego wypoczynku, który zimą można uprawiać w górach. Ci, którzy chcieliby sprawdzić, czy dadzą sobie radę z bardziej wymagającym fizycznie wyzwaniem, powinni choć raz w życiu wziąć udział w skiturach czy też wyprawach na rakietach.

Trudne, a zarazem przynoszące dużo satysfakcji skitury

Turystyka na nartach przeżywa w ostatnich latach swój rozkwit. Coraz więcej osób nie jest już zainteresowanych trywialnym odpoczynkiem w górskim domku i okazjonalnym zjazdem z zatłoczonych stoków. Ci, którzy pragną poznać góry lepiej, postanawiają podziwiać ich urok w trakcie dość intensywnych, jednak nadzwyczaj satysfakcjonujących skitur. Jazda terenowa na nartach jest jednak zalecana wyłącznie dla obytych w górach narciarzy, którzy poznali bardzo dobrze technikę jazdy i którzy wiedzą też jak posługiwać się rakami oraz czekanem. Dlaczego? Przemieszczanie się poza dostosowanymi dla turystów stokami, jest zwyczajnie daleko trudniejsze. Potrzeba do tego także lżejszych butów i nart.

Skitury – nie tylko Włochy i Bułgaria

Skitury odbywają się w wielu pasmach górskich. W Europie bardzo popularnymi destynacjami wśród entuzjastów turystyki narciarskiej są z pewnością Riła oraz Pirin w Bułgarii i włoskie Alpy, gdzie doskonale dadzą sobie radę nawet skiturowcy o umiejętnościach na średnim poziomie. Turyści z Polski nie nie muszą jednak ograniczać się wyłącznie do wypadów organizowanych w granicach Europy – na nartach można przejść przez łańcuch górski Atlasu Wysokiego w Afryce– są tam wspaniałe warunki do tego typu wypraw. W czasie takiej skitury najważniejszą atrakcją jest możliwość zdobycia szczytu Jabal Toubkal położonego na wysokości 4167 metrów nad poziomem morza. Osoby zastanawiające się nad uczestnictwem w tego typu wypadzie w górach, które nie mają pewności, czy jakaś wyprawa okaże się właściwa do posiadanego przez nie doświadczenia narciarskiego, mogą szukać w tym zakresie pomocy organizatora skitur i jego instruktorów.

Kontakt:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]