Co warto wiedzieć o bagażniku rowerowym na hak holowniczy?

Dowiedz się więcej o bagażniku rowerowym na hak 4 rowery na ebagaznik.pl/pl/c/Platformy-rowerowe/66.

Rozbudowa ścieżek dla rowerów nie tylko w największych miastach, lecz również w licznych miasteczkach turystycznych w kraju i za granicą doprowadziła to tego, iż pakując się na wakacje zastanawiamy się, czy zabrać dodatkowo rower. Gdy nasz rower to „składak”, a przy tym wyjeżdżamy w pojedynkę, można po prostu wsadzić go do bagażnika. Trudności pojawiają się, gdy wyruszamy całą rodziną i chcemy zmieścić gdzieś 2-3 rowery. W takim przypadku najlepiej jest użyć platformy rowerowej.

Platforma rowerowa a uchwyt rowerowy – czym się różnią?

Rowery można przewozić na platformie rowerowej instalowanej na haku albo na dachu samochodu, montując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Oba sposoby umożliwiają transport nawet do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztownym rozwiązaniem, jednak mają też nieco minusów. Zamocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, może być uciążliwością zwłaszcza dla osób o niskim wzroście. Co więcej zamocowanie roweru na bagażniku dachowym zmienia wysokość auta, i o ile na ogół nie jest to przeszkodą w trakcie przejazdu pod niskimi mostami, kładkami dla pieszych i bramami, to wpływa na sterowność auta z uwagi na większą podatność na silne porywy wiatru. Z kolei platformy rowerowe instalowane na hak przedłużają pojazdy, wskutek tego osoby je prowadzące powinni zachować szczególną ostrożność przy cofaniu i parkowaniu tyłem samochodu. Jednoślady ułożone na platformie często też sterczą poza boczną krawędź auta, a to może być utrudnieniem przy wymijaniu innych pojazdów na ciasnych szosach.

Bagażnik rowerowy na hak – sprawdzić przed jego kupnem?

Postanawiając o kupnie bagażnika na rower na hak wypada uprzednio rozważyć parę kwestii. Jest to stosunkowo kosztowny sprzęt, wobec tego trzeba już na początku określić ile sztuk rowerów maksymalnie będziemy chcieli przetransportować. Bagażnik rowerowego znanej firmy, przykładowo od Thule, posłuży nam kilkanaście lat i gdy nabywamy go w celu wzięcia go na rodzinne podróże, opłaca się wybrać taki, na którym przewieziemy 3 bądź 4 rowery. Inną ważną kwestią jest obliczenie całkowitej masy rowerów – przed kupnem platformy trzeba zweryfikować czy uniesie ona ciężar jaki potrzebujemy na niej zawiesić. Sprawdźmy również jak dopinane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość zabezpieczeń trzymających jednoślad w miejscu zmniejsza szanse na jego obluzowanie się w czasie podróży, skutkujące ewentualnym porysowaniem lakieru. W przypadku wątpliwości, jaki bagażnik na rower wybrać, zalecamy skonsultować się z przedstawicielem sklepu mającego w ofercie taki sprzęt.

Kontakt:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]