System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Kliknij tutaj po więcej informacji o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc regularnie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Ale system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z filarów sprawnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

Co jest główną zaletą systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne o wiele bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to popularny, jednakże nie jedyny używany w dzisiejszych czasach system tego typu. Poza nim m.in. w Polsce funkcjonują także z systemów: SORBNET, SEPA oraz Express Elixir.Na całym świecie wdrożone są także różne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na obszarze jednego państwa.

Czym wobec tego wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem prawie wszystkie państwa na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i mnóstwo innych jednostek finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie szybko znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT największych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]