Leasing – jakie ma zalety?

Leasing bez wątpienia jest jednym z najchętniej wybieranych przez firmy narzędzi finansowych. Nie może to rzecz jasna dziwić, gdyż jego liczne atuty powodują, że leasing okazuje się doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na minimalizację wydatków związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Przede wszystkim ze względu na to, iż w naszym kraju ratę leasingu uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak opłacalny rzutuje także to, że umożliwia on zdobycie potrzebnych do działalności przedsiębiorstwa aktywów bez potrzeby ich kupowania. Na czym dokładnie jednak polega leasing? O czym należy pamiętać decydując się na taką formę finansowania?

Leasing – o co w nim chodzi?

Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza dzierżawę. W krajach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, jednak w Polsce są to pojęcia różne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę danego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten drugi deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Obiektem leasingu zazwyczaj bywają pojazdy, które zasilają flotę przedsiębiorstwa, maszyny niezbędne do działania firmy albo wyposażenie punktu sprzedaży. Po zakończeniu leasingu wypożyczone dobra powinny zostać oddane leasingodawcy, który zwykle odsprzedaje je w preferencyjnej cenie.

Korzystny leasing – jak go wybrać?

W ostatnich latach w Polsce pojawiło się sporo ofert leasingu. Ich różnorodność powoduje, iż trudno wybrać w tej grupie tę najkorzystniejszą – potrzebne do tego są odpowiednie kwalifikacje. A że nie każdy właściciel firmy je posiada, stawiając na leasing, najlepiej postąpimy zasięgając porady fachowca. Przed znalezieniem oferty warto więc odwiedzić doradcę kredytowego, który pomoże wyszukać ofertę dostosowaną do naszych oczekiwań i zagwarantuje, iż leasing naprawdę będzie najkorzystniejszym wyjściem.