Dolar – ciekawostki o tej walucie i gdzie szukać aktualnego kursu?

Skieruj się w to miejsce, jeśli potrzebujesz szczegółowych wiadomości o kursie dolara w kantorach.

W latach 80-tych każdy chciał posiadać chociaż kilka banknotów dolarowych, by wybrać się na zakupy do Pewexu. A w latach dziewięćdziesiątych gromadzenie oszczędności w tej walucie było przejawem sukcesu w życiu zawodowym. Dziś znaczna część internautów robi na co dzień zakupy za dolary, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji i opcji międzynarodowej wysyłki paczek z popularnych światowych portali zakupowych. Nic zatem dziwnego, że dolar stał się walutą, która nie budzi już emocji, a kupić go da się nawet bez wychodzenia z domu, gdyż od wielu lat w Polsce funkcjonują kantory internetowe, w których można wymienić dolary na złotówki po kursie często rentowniejszym niż w instytucjach bankowych.

Dolar – ciekawostki, które zaskakują

Nazwa „dolar” wywodzi się od słowa “talar”. Tak zwano monety z Czech bite z 1 oz srebrnego kruszcu. I naprawdę na początku walutą płatniczą w U.S.A. były monety. Banknoty ze znakiem dolara, które przez wiele lat miały szeroką grupę przeciwników, pojawiły się w obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX w. jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z deficytem bilonu. Niewielu wie, że banknoty dolarowe nie są wydrukowane na arkuszach papieru, a na kompozycji włókien lnu (ok 25%) i bawełny (ok 75%) z dodatkiem kilku innych komponentów, pozostających tajemnicą państwową. Nie oznacza to jednak, że banknoty dolarowe są bardziej trwałe – zbadano, że niższe nominały krążą w obiegu mniej więcej 4-5 lat, natomiast banknoty o nominale 100$ – do 18 lat. Uszkodzone banknoty są rozdrabniane, a powstały z nich materiał jest sprzedawany podmiotom, które przerabiają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety funkcjonują w obiegu blisko 3 dekady, jakkolwiek są one również zwykle gubione, a nagminnie właściwie wyrzucane przez Amerykanów. Według statystyk tak kończą każdego roku blisko 62 miliony $ w bilonie.

Jak szukać kursu dolara?

Dolar to nazwa wielu walut lecz nie przeczmy, że kiedy mówimy “dolar” to idzie nam o dolara amerykańskiego, który w dwie dekady temu był najsilniejszą walutą na świecie i dopiero w ostatnich latach sukcesywnie osłabiał się. Jednak wymiana dolara wciąż stanowi ogromny wycinek obrotów na Forex. Zainteresowani aktualnym kursem dolara mogą w każdym momencie poznać jego cenę np. na stronie kantoru internetowego, w którym kurs walut uaktualniany jest co kilka sekund. Na dodatek, można tam skonfrontować cenę dolara z aktualnymi kursami najważniejszych walut, jak również sprawdzić historyczne dane dotyczące jego kursu.