Od lat wiadomo, iż inwestycja w kruszce jest świetną metodą na lokowanie pieniędzy, która po pewnym czasie przynosi wymierny dochód. Najpopularniejszym w tej chwili metalem inwestycyjnym jest bezspornie złoto, niemniej jednak w ostatnim czasie srebro powróciło do łask coraz szerszej grupy osób, zarówno tych z pokaźnym, jak i mniejszym portfelem, i nie jest już postrzegane jedynie jako metal przemysłowy.
Sztabki srebra – czy to opłacalna inwestycja?
Złoto pojawia się w złożach 17 razy rzadziej niż srebro, należy natomiast zaznaczyć, że cena srebra w porównaniu do ceny złota nie manifestuje tej zależności i zawsze jest dostrzegalnie niższa. Zakup srebra jest jednakże trafną propozycją dla osób, które chcą zdywersyfikować swój portfel, a które nie mają kapitału umożliwiających zakup sporych ilości złota. Powinno się jednak wiedzieć, iż z uwagi na swoje właściwości, srebro jest szeroko używane w rozlicznych gałęziach przemysłu co skutkuje tym, że jego wartość szybciej reaguje na zmiany zachodzące w gospodarce światowej. Łatwo to skądinąd spostrzec studiując wykres jego wartości z ostatnich 20-25 lat. Z tego też powodu lokata oszczędności w srebro obarczona jest większym ryzykiem niepowodzenia, więc zalecana jest osobom rozeznanym w prognozowanej i bieżącej sytuacji na rynku metali szlachetnych. Niemniej jednak przewidywać, że zapotrzebowanie na srebro nieustannie będzie wyglądało podobnie, a wraz z dynamicznym rozkwitem elektroniki, fotowoltaiki i medycyny, w których srebro jest na co dzień stosowane, jak również nieprzemijającej popularności biżuterii srebrnej, być może jego wartość będzie z czasem wzrastać.
Sztabki srebra – zamawiać małe czy duże
Tak ja złoto, sztabki srebra wybijane jest w różnych wagach, co upraszcza stworzenie portfela, umożliwiającego odsprzedaż w razie potrzeb dużych lub małych jego ilości. Te najmniejsze, a zatem także w zasięgu finansowym niezbyt zamożnego Polaka, to sztabki o wadze 100 g i 50 g oraz jednej uncji trojańskiej. Naturalnie, jeśli zamówimy sztabkę o większej wadze, to wydamy na kruszec mniej, należy jednakże mieć na uwadze, iż nie da się podzielić sztabki i w przypadku potrzeby jej sprzedaży trzeba znaleźć kupca, który odkupi ją w całości. Wobec tego jeśli sztabki srebra mają być dodatkowo asekuracją na gorsze dni, warto zdecydować się na nabycie sztabek w kilku wagach, by móc w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle kruszcu, ile faktycznie musimy. Można też zainwestować w nieco kosztowniejsze srebrne combibary, czyli scalone sztabki srebra o wadze 1 g dające się swobodnie rozdzielić. Słabym punktem kupna srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest to, iż – w przeciwieństwie do złota – jego zakup i sprzedaż obciążone są 23% stawką VAT.
Kontakt:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]