W temacie ozdabiania biżuterii – cyrkonie

Więcej o biżuterii z cyrkoniami

Podczas ozdabiania biżuterii powszechnie używane są przeróżne kamienie szlachetne. Poza gwarantowanym dodaniem biżuterii niepowtarzalnego wyglądu, mają one znaczny wpływ na cenę opracowywanego dzieła. Skutkiem tego jest dość nieliczne grono klientów mogących pochwalić się najlepszymi skarbami w posiadanej biżuterii. Na szczęście istnieją też alternatywne rozwiązania dla zwykłego człowieka.

Co rozumiemy jako cyrkonie? Ich użycie w biżuterii

Cyrkonie są kamieniami ozdobnymi niewystępującymi naturalnie w przyrodzie są produkowane całkowicie syntetycznie. Stanowią one jedną z prawie idealnych alternatyw dla brylantów – z powodu praktycznie identycznego wyglądu i podobnych właściwości. Zazwyczaj cyrkonia nie ma koloru, ale wersje składające się z innych minerałów mogą przybierać wszystkie barwy lub nawet zmieniać się pod wpływem światła. Z uwagi na wymienione właściwości estetyczne, cyrkonie są niezastąpione w jubilerstwie.

Stomatologia i bizuteria, czyli gdzie spotyka się cyrkonie?

Jak wspomnieliśmy cyrkonie na długi czas zadomowiły się w jubilerstwie, jako elementy dekoracyjne biżuterii, ale nie jest to bynajmniej jedyne ich zastosowanie. Przykładowo, stosuje się je w medycynie (jako tymczasowe uzupełnienie zębów u dzieci), do określania pH w ekstremalnych temperaturach czy też przemyśle. W przeszłości, dzięki posiadanym właściwościom wykorzystywane były także przez Rosjan w ich programach kosmicznych. Jeśli jednak interesuje nas najbardziej popularna postać cyrkonii, czyli biżuteria, możemy kupić ją na przykład przez internet.