Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Jeśli potrzebujesz obrączkek Kraków, odwiedź tę stronę.

Dla większości małżonków dzień ślubu jest szczególnie poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy małżonków po wsze czasy, a znakiem ich uczucia, wierności i oddania są obrączki ślubne, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Panowie nie zawsze wkładali obrączki

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, z tej przyczyny ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego przekazanie żonie pierścionka stało się elementem sakramentu ślubu. Niedużo osób wie natomiast, że mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilkaset lat później. Już wcześniej miały miejsce przypadki, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy gdy odjeżdżali na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten upowszechnił się szerzej w XX w., a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, iż w domu czeka na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w innych krajach, jak przykładowo w Irlandii, w Iranie, na Słowenii czy w USA, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie według starych zabobonów biegnie legendarna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają oraz poszukują obrączek ślubnych razem, jakkolwiek zwyczaj rekomenduje, iż kobieta nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki – niegdyś ze stali, dzisiaj z platyny bądź złota

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się skromniejszą estetyką. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z przeróżnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (jak żelazo lub mosiądz), które symbolizowały niezłomność uczucia. Współcześnie do ich sporządzenia stosuje się przede wszystkim platynę i złoto, które są oznaką ufności w stosunku współmałżonka. Rzecz jasna, są one również nierzadko zdobione kamieniami szlachetnymi, jednak nadal przeważnie nabywane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, świadczą także często usługę ich grawerowania. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]